KELA + opiskelu ulkomailla

KELA + opiskelu ulkomailla
17.6.2011 13:24
minttu
66

Voiko ulkomailla opiskeluun saaada opintotukea Suomesta? Vai pitääkö hakea ulkomailta?



RE: KELA + opiskelu ulkomailla
17.6.2011 13:28
Juhana
66

Kyllä voi! Kelalla on tosin jotain vaatimuksia siitä minkälaiset koulut ja koulutukset hyväksytään. Kannattais varmaan soitella Kelalle ja kysyä ihan suoraan jos tiedät jo minne olet lähdössä opiskelemaan..



RE: KELA + opiskelu ulkomailla
17.6.2011 13:29
Harriet
66

Mmmm, kelalta saa tukea joo mut voit ainakin pohjoismaissa saada sitä myös opiskelumaalta=)



RE: KELA + opiskelu ulkomailla
29.3.2012 13:34
Tintti
11

Kelan sivuilla lukee näin: Voit saada opintotukea ulkomaille, kun - opintosi ovat päätoimisia ja vastaavat Suomessa tuettavia opintoja - opintosi tähtäävät koko tutkinnon suorittamiseen - oppilaitos on julkisen valvonnan alainen. :)




Oletko kiinnostunut tästä keskustelusta: KELA + opiskelu ulkomailla? Rekisteröimällä sähköpostiosoitteesi saat jatkossa viestin suoraan sähköpostiisi joka kerta kun keskusteluun tulee uusia lisäyksiä.


 
Kysy Studentum.fi:ltä!
  
Rekisteröimällä sähköpostiosoitteesi tulet jatkossa saamaan kuukausittaisen uutiskirjeemme.
Ole ystävällinen ja täytä kaikki pakolliset kentät

Ole ystävällinen ja täytä kaikki pakolliset kentät
Ajankohtaista

Päivitämme parhaillaan Studentum.fi -sivustoa ja hakumoottoriamme. Pahoittelemme sivustolla ajoittain esiintyvää hitautta.

Päivitämme sivustoamme